مقایسه نورپردازی گلخانه ال ای دی و بخار سدیم و فلورسنت

کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری همواره یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان عرصه‌های مختلف تولیدی می‌باشد. در همین راستا جایگزینی لامپ‌های قدیمی با لامپ‌های LED در گلخانه‌ها، نه تنها موجب کاهش 60 تا 70 درصدی مصرف انرژی می­گردد بلکه موجب رویش بهتر و یکنواخت گیاهان می­گردد.

 


طول موج های مربوط به لامپ های HPS   و  CFL

 

همانطور که از نمودارهای فوق مشخص است، لامپ های HPS  و CFL در طول موج های موثر  فوتوسنتز،  راندامان کارکرد پایینی دارند، این باعث شده است که ال ای دی  ها  جایگزین مناسبی برای آنها  برای روشنایی گلخانه ها باشند.

 

جدول 1: مقایسه‌ی راندمان نوری در لامپ‌های مختلف

انواع لامپ‌ها

راندمان نوری

lum/watt

لامپهای التهابی

15-10

لامپهای کم مصرف

65-45

بخار سدیم پرفشار

130-60

بخار جیوه پرفشار

60-35

متال هالید

85-75

Led

180-75

 

 

 

 

 

جدول 2: مقایسه طول عمر در لامپ‌های مختلف

انواع لامپ‌ها

طول عمر(h)

لامپهای التهابی

1000

لامپهای کم مصرف

8000

بخار سدیم پرفشار

25000

بخار جیوه پرفشار

20000

متال هالید

15000

Led

50000

 

 

فواید LED نسبت به HPS:

1.      طول موج مناسب: لامپ­های LED فقط طول موج مفید برای گیاه را تولید می­کنند. یک چراغ LED با مصرف 100 وات معادل یک لامپ 400 وات HPS در فرایند فتوسنتز مفید خواهد بود.

2.      بازده نوری بالا: از دیگر مزیتهای لامپهای LED می توان به بازده نوری (lum/watt) بالای این لامپها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ‌های ledبازده‌ای بین 74 تا 180 لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ‌های رشته‌ای 10 تا 15 لومن بر وات، برای لامپ‌های کم‌مصرف 45 تا 65، برای لامپ‌های بخار جیوه 35 تا 60، برای لامپ‌های بخار سدیم 60تا 130 و برای لامپ‌های متال هالید 75 تا 85 لومن بر وات می‌باشند. در زیر نمودار مقایسه بازده نوری انواع لامپها آورده شده است.

3.      گرمای تابشی کمتر: اگر شما در گلخانه از لامپهای HPS استفاده می­کنید حتما متوجه گرمای تابشی بیش از حد این لامپها شده­اید. این گرما موجب تبخیر آب برگ­ها و گلبرگ­ها شده و به همین دلیل لامپ­های HPS نباید نزدیک گیاه نصب شوند. این درحالیست که لامپ­های LED گرمای تابشی ناچیزی دارند و در نتیجه می­توان آنها را در فاصله­ی کمی نسبت به گیاه نصب کرد. 

4.      گرمای محیط کمتر: با استفاده از لامپهای LED به دلیل بهره­وری بالاتر و در نتیجه تولید گرمای کمتر، در مصرف انرژی سیستم تهویه گلخانه نیز صرفه جویی خواهید شد.

5.      عدم وجود مواد خطرناک برای محیط زیست: لامپ­های HPS، فلورسنت و متال هالید دارای موادی مثل جیوه و سرب هستند که برای طبیعت مفید نیست. لامپ‌های LED کاملاً دوستدار طبیعت بوده و حتی در صورت شکستن کوچکترین آسیبی به محیط زیست نمی­زنند.

6.       طول عمر: لامپ‌های LED به طور میانگین نسبت به سایر لامپ­ها 5 برابر بیشتر عمر می­کنند.

7.      قابلیت تنظیم زاویه تابش و شدت نور: در لامپهای LED با استفاده از لنزهای مناسب می­توان به راحتی زوایای تابش نور و سطح پوشش را کنترل نمود. همچنین شدت نور لامپهای LED با استفاده از درایورهای مناسب به راحتی قابل کنترل می­باشد.

8.      نور یکنواخت: به دلیل قابلیت کنترل بالایی که لامپ­های LED دارند نور تولید شده توسط این لامپ­ها یکنواخت تر از سایر لامپ­ها می­باشد.

9.      افت نوری کم: افت نوری در LED با گذشت زمان  میزان ناچیزی می باشد. این در حالیست که سایر لامپ ها به مرور زمان دچار افت شدید شدت نور می‌گردند .

10.  امکان استفاده از انرژی­ خورشیدی: در تامین روشنایی بوسیله انرژی خورشیدی، بهترین گزینه، لامپ­های LED می­باشند. این امر به دلیل راندمان بالا و همچنین سطوح ولتاژ پایین مورد نیاز لامپ­های LED می­باشد که از هدر رفتن انرژی تولید شده بوسیله­ی سلول­های خورشیدی به شدت جلوگیری می­کند.

 

 

خلاصه فواید LED نسبت به HPS  در  رشد گیاه :

-         25٪ سبک تر | 15٪  رشد سریع تر | 10٪ عملکرد بالاتر

-         65% مصرف کمتر

-         طیف ایده آل برای رشد ، گلدهی و شبیه سازی

-         گرمای تابشی صفر ، که می تواند به گیاهان آسیب برساند

-         طول عمر بالا

-         کاهش هزینه سرمایش گلخانه

 

کاربردهای لامپ­های LED در صنایع کشاورزی:

گلخانه­های صنعتی

گلخانه­های خانگی

گلخانه­های عمودی

تحقیقات کشاورزی

محصولات

گروه نورپردازی سپندار (SPL)، محصولاتی را برای روشنای گلخانه تولید کرده است که مشخصاتشان در جدول زیر آورده شده است . این محصولات را می توانید در این لینک مشاهده نمایید.

 

 

wall washer 1

wall washer 2

Bulb 1

Bulb 2

Bulb 3

WATT

35

35

12

7

3

VF

100 V

100

31 V

18 V

12 V

IF

350 ma

350 ma

350 ma

350 ma

350 ma

LUMENS

1661

850

550

330

130

NUMBER OF LED

36

36

12

7

3

µmol/s

72

62

29

13

7

 

 

 

 

/ 1 نظر / 75 بازدید
عطر خدا

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] سلام دوست عزیز ؛ امیدوارم خوب و سلامت و شاد باشید افتـخار داریم که با این دعـوتنامه "شما" رو به یک اتفاق خوب مـهمون کنیم ... عـطرخـــدا «جایی از جـنس آرامش و امـید» با مطالب زیبا آپ شد صمـیمانه حضورتون رو خوش آمد میگیم [لبخند] [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] عطر خدا ، رسـیدن به آرامش واقعی .... و تجربه یک زندگی عاشقانه www.AtreKhoda.com